KNYGŲ PRISTATYMO
ERDVĖ
Bendroji skaitykla, III a.
Spalio 1 d., ketvirtadienis
13 val. Specialistų diskusija
Renginys skirtas paminėti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos 70 metų jubiliejų.
15 val. Pažinti ir patirti biblioterapiją | Diskusija ir knygos pristatymas
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Dalyvauja: Daiva Janavičienė, Jūratė Sučylaitė, Rasa Derenčienė
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Skaitytojų klubo vadovės dr. Daiva Janavičienė ir Rasa Derenčienė ves diskusiją apie biblioterapiją bei pristatys D. Janavičienės knygą „Biblioterapija: teorija ir praktika“. Diskusijoje bus aptariama, kas teoriškai yra biblioterapija ir kokios esti jos rūšys, kaip tai susiję su bibliotekomis. Kalbėsime apie pasyviąją biblioterapiją (rekomenduojamos literatūros sąrašus), svarstysime, kaip sąveikos biblioterapiją galėtume taikyti bibliotekų renginiuose.
16 val. Diana
Latvė „Memelio gaisras“ | Knygos pristatymas (Lietuvos
rašytojų sąjungos leidykla)
Dalyvauja: Diana Latvė, Marijus Šidlauskas, Jūratė
Barauskaitė
Savojo miesto paieškos. Kryptys ir takoskyros. Ar grožinės literatūros knygos istorine tematika sužadina norą domėtis istorija? Ar jos gali tapti skaitytojo kelione į praeitį? Kiek jos yra svarbios istorijos tėkmei pajausti? Dabartiniame judriame amžiuje svarbu suprasti, kodėl verta pažinti kraštą, kurį vadiname savo namais. Novelių romanas „Memelio gaisras“ nukelia skaitytojus į skirtingų laikotarpių Klaipėdos, kadaise vadintos Memeliu, ir jos apylinkių puslapius. Tai galimybė pažvelgti į svarbius miesto istorijos įvykius. Kiekviena vieta turi savo dvasią. Ją galima pajusti, išmokti ar suprasti.
18 val. Rytas
Šalna „Kia ora, Naujoji Zelandija“ | Knygos
pristatymas (leidykla „Didakta“)
Dalyvauja: Rytas Šalna, Remigijus Martinavičius
„Kia ora, Naujoji Zelandija“ yra pirmoji lietuvių autoriaus knyga apie šią tolimą šalį. Joje pristatoma didelė temų įvairovė: geografinė aplinka ir reiškiniai, gyvoji gamta, istorija, maorių kultūra, ekonomika, turizmas. Knygoje atskleidžiamas gyventojų mentalitetas bei pribloškianti gamta, kaip magnetas traukianti keliautojus iš viso pasaulio. Išskirtinai daug dėmesio skiriama unikaliai maorių kultūrai, išgyvenusiai sunkius laikus, o dabar tapusiai neatsiejama šalies dalimi. Kur gi dar mūsų Žemėje taip arti vienas kito yra fjordai, ugnikalniai, išsvajotieji smėlio paplūdimiai ir ledynai, tankūs paparčių miškai ir geizeriai? Ir kur kitur dar galima pamatyti tokį harmoningą Polinezijos kultūros ryšį su europiečių kolonijine praeitimi tokioje gražioje aplinkoje su tiek daug niekur nesutinkamų endeminių augalų ir gyvūnų? Visa tai – Naujojoje Zelandijoje.
Spalio 2 d., penktadienis
14 val. Vydūnas
„Raštai“ (I–III tomai) | Knygos pristatymas
(Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto
leidykla)
Dalyvauja: Aušra Martišiūtė-Linartienė, Petras Bielskis,
Gytis Vaškelis
Naujos redakcijos Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išleisto Vydūno raštų tritomį sudaro visos geriau ar mažiau žinomos dramos, platus įvadas į jas ir komentarai. Šis knygos pristatymas yra puiki galimybė susipažinti su Vydūno raštų visuma, išgirsti gyvą komentarą iš profesionalių teatro žinovų lūpų.
Tiesioginę renginio transliaciją kviečiame stebėti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos „Facebook“ puslapyje >> Žiūrėti
15 val.
„Paskutinis, užvėręs vartus: pagal Juliaus Radtkės
dienoraščius“ | Knygos pristatymas (Mokslo ir
enciklopedijų leidybos centras)
Dalyvauja: Aušra Kavaliauskienė, Jonas Bukantis, Jurga Sadauskienė,
Donatas Bielkauskas, Edita Barauskienė
Renginio partneris: Mažosios Lietuvos istorijos muziejus
Renginio metu bus plačiau aptartos knygoje paliestos temos: evangelikų liuteronų šeimos, gyvenusios Žygaičiuose (Tauragės raj.), karo metais ir pokaryje patirti išgyvenimai, šeimos narių tarpusavio santykiai ir neatsiejami gyvenimo palydovai – nuolat iškilę riboženkliai – sienos, skiriančios ne tik valstybes, bet ir žmones konfesiniu bei tautiniu pagrindu. Renginyje bus pristatomi knygoje atsivėrę etnografiniai, dialektologiniai ir konfesiniai kontekstai, prisimintos vertybinės nuostatos, paskatinusios J. Radtkę rašyti dienoraštį, kurti metalo plastikos darbus, kurių didžioji dalis eksponuojama „Mažosios Lietuvos paveikslų sode“ Bitėnuose ir parke prie Vasario 16-osio gimnazijos Vokietijoje.
16 val.
„Klaipėdos bohema. Sugrįžimai iš atminties
labirinto“ | Pranešimas
Pranešėja: Sondra Simana
Pranešimas apie rengiamą ir ruošiamą išleisti knygą „Klaipėdos bohema. Sugrįžimai iš atminties labirinto“. Mūsų atmintis kaip labirintas, kuriuo eidamas, nežinai, ką sutiksi už kampo. O sutikus ir supratus, kokie ypatingi tai žmonės, norisi palikti prisiminimo pėdsaką apie juos. „Klaipėdos bohema. Iš archyvų“ – tyrimas, apimantis Klaipėdos menininkų ir prie jų besišliejusių žmonių susibūrimus, vykusius 1980–2005 metais įvairiose Klaipėdos vietose. Nemažai įdomių ir talentingų asmenybių yra mirę.
Paskaitos metu bus pasidalinta surinkta medžiaga apie poetą, matematiką Rolandą Mosėną, jo brolį muzikantą ir poetą Aidą Mosėną, „Fanierkės“ idėjinį vadą ir baro „Bohema“ įkūrėją Valdą Bagdonavičių, tapytoją Valdą Puzoną.
Tiesioginę renginio transliaciją kviečiame stebėti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos „Facebook“ puslapyje >> Žiūrėti
17 val. Rugilė
Audenienė „Vojago“ | Knygos pristatymas (leidykla
„Aukso žuvys“)
Dalyvauja: Rugilė Audenienė
„Vojaĝo“ esperanto kalba reiškia – „kelionė“. Šiame tikrais įvykiais paremtame romane pasakojamos trys kelionės. Pirmoji – mergaitės su mama, besistengiančios išgyventi Antrąjį pasaulinį karą Kupiškio apylinkėse. Antroji – jos tėčio, išvežto į Vokietiją priverstinių darbų, o pasibaigus karui – į Kazachstano lagerius statyti Balchašo miesto. Trečioji kelionė – esperanto kalbos, kuri iš visuotinio taikos ir bendravimo tinklo tapo uždraustoji.
Rašydama pirmąjį savo romaną rašytoja rėmėsi tetos dienoraščiu, išlikusiais senelio laiškais, šeimos pasakojimais ir Šiaurės Lietuvos regiono žmonių atsiminimais. Rugilės Audenienės vienas iš tikslų – paskatinti jaunesnės kartos žmones labiau domėtis tėvų ir senelių, šeimos, giminės, krašto istorija ir ją užrašyti.
18 val. „Neringa. Architektūros gidas“ – per architektūrą pažįstama istorija ir gamta | Knygos pristatymas
(leidykla
„Lapas“)
Dalyvauja: Vasilijus Safronovas, Aurelija Slapšytė
Neseniai pasirodęs Neringos architektūros gidas – tai įtraukiantis pasakojimas apie Kuršių nerijos žvejų kaimelius, tapusius prestižiniu šalies kurortu. Jūros ir marių skalaujama Kuršių nerija ir jos pušynai, balto smėlio paplūdimiai, kopos, maži išpuoselėti miesteliai bei laukinė gamta kasmet pritraukia dešimtis tūkstančių lankytojų iš viso pasaulio, nors čia nėra prabangių viešbučių ir SPA, restoranų ant jūros kranto ar atrakcionų. Kur slypi Neringos vietos dvasios paslaptis? Kas ją tokią suformavo? Šis pokalbis apie Kuršių nerijos istoriją, architektūros gido ypatumus ir netikėtus Neringos pažinimo rakursus.
Spalio 3 d., šeštadienis
12 val. Aldis
Gedutis, Kęstas Kirtiklis „Tarp vertės ir poveikio: apie tariamą
humanitarinių mokslų krizę ir jos įveikos būdus“ | Knygos
pristatymas-diskusija (leidykla „Jonas ir
Jokūbas“)
Dalyvauja: Aldis Gedutis, Kęstas Kirtiklis, Raimonda Nabažaitė, Tomas
Kiauka
Kęsto Kirtiklio ir Aldžio Gedučio knygoje grakščiai ir argumentuotai nagrinėjami krizėje atsidūrę humanitariniai mokslai ir galimi tos krizės įveikos būdai. Šiandienos humanitarinių mokslų įvaizdis siejamas su sudėtingais svarstymais apie dvasinius reikalus, gyvenimo prasmę, didžią praeitį. Atrodo, kad humanitariniuose moksluose mažai likę garbės, o apie jų teikiamą naudą net neverta užsiminti. Lietuvoje humanitarai dažnai skundžiasi dėl prastų darbo sąlygų, viršvalandžių, streso darbe ir mažo atlyginimo, tačiau tai globalios tendencijos, turinčios vos kelias išimtis. Humanitarų bendruomenė nuolat verčiama teisintis gamtamokslininkams, politikams, verslininkams ir, žinoma, plačiajai visuomenei. Visgi teisinimosi režimu veikiantys humanitarai retai pastebi tai, kad pati jų bendruomenė yra susiskaldžiusi, išsibarsčiusi, be orientyro ir nekritiškai įtikėjusi savo tyrimų verte. Daugiausia pastangų skiriama būtent gynybiniams vertę pabrėžiantiems argumentams. Tačiau anapus humanitarinės bendruomenės tai nepakankamai matomas ir juolab sunkiai pamatuojamas rodiklis. Todėl, norint paveikti skeptikus, humanitarai turėtų kalbėti ne vien apie vertę, bet ir apie savo tyrimų poveikį.
Tiesioginę renginio transliaciją kviečiame stebėti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos „Facebook“ puslapyje >> Žiūrėti
13 val. Juozas
Šikšnelis ,,Būsenos“ | Novelių rinktinės
pristatymas (leidykla „Homo liber“)
Dalyvauja: Juozas Šikšnelis, Marijus Šidlauskas,
Rimantas Balsys, Vilius Gužauskis
Naujausia Juozo Šikšnelio knyga „Būsenos“ – tai apsakymų, novelių ir esė rinkinys – tai pasakojimai apie mažo, niekuo neišsiskiriančio žmogaus kasdienybės realijas, kuriose slypi gyvenimo prasmės įžvalgos. Kūriniai žaižaruoja autoriui būdinga ironija.
15 val. Dalia
Kutraitė „Atsitiko“ | Susitikimas su knygos
autore
S. Jokužio leidykla-spaustuvė
Dalyvauja: Dalia
Kutraitė
Vieta: Bendroji skaitykla, III a.
2020 metų kovo mėnuo visiems laikams pasaulyje bus paženklintas COVID-19 negandos ženklu. Kai grėsmingai ištuštėjo net didieji megapoliai, kai saugiausia buvo likti namuose, tūkstančiai keliautojų atsidūrė kruiziniuose laivuose, kurių nė viena valstybė nebenorėjo įsileisti į savo uostus. Ką mąstė, dėl ko panikavo ir apie ką juokavo mažose laivų kajutėse įkalinti žmonės? Apie tai pasakoja šis keistos kelionės dienoraštis.
16 val. Serija
„Gyvoji poezija“ | Kornelijus Platelis, Gintaras
Grajauskas, Paulius Širvys, Henrikas Nagys, Kęstutis Navakas |
Knygų pristatymas (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto
leidykla)
Dalyvauja: Gytis Vaškelis, Gintaras Grajauskas
Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidžiamoje serijoje „Gyvojo poezija“ jau išleista beveik 30 knygų (Jono Aisčio, Vlado Braziūno, Kristijono Donelaičio, Albino Žukausko, Sigito Gedos, Tomo Venclovos, Salomėjos Nėries, Nijolės Miliauskaitės, Marcelijaus Martinaičio, Juditos Vaičiūnaitės, Antano A. Jonyno, Antano Strazdo, Antano Vienažindžio ir kt.), dar dvi pasirodo šį rudenį (Gintaro Grajausko, Kornelijaus Platelio). Kiekviena knyga sudaryta profesionalaus literatūrologo, be pačių gyvųjų autorių balsų skamba Rolando Kazlo, Algirdo Latėno, Skirmanto Valento, Andriaus Bialobžeskio, Vlado Bagdono, Jūratės Vilūnaitės, Rolando Rastausko ir kt. skaitoma poezija.
18 val.
„Ypatinga Lietuva. Keliaujame po Lietuvos saugomas
teritorijas“ | Knygos pristatymas (leidykla „Terra
Publica“)
Dalyvauja: Vytautas Kandrotas
Leidyklos „Terra Publica“ plėtros vadovas, kelionių po Lietuvą ekspertas, fotografas Vytautas Kandrotas papasakos apie vertingiausias ir gražiausias Lietuvos vietas: nacionalinius, regioninius parkus, rezervatus ir jų lankytinus objektus.